Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Motywy ludowe w wykończeniu wnętrz - hit czy kicz

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 23.07.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Motywy ludowe w wykończeniu wnętrz
Jak wykorzystać motywy ludowe w aranżacji wnętrz? Radzi ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeglądając projekty oryginalnych dodatków i elementów wykończenia wnętrz, natkniecie się zapewne na styl, który wprowadza do nowoczesnych wnętrz piękne, często barwne motywy ludowe. Jak planować, żeby nie przesadzić z ilością wzorów? Zapraszamy na wycieczkę po prawidłowościach rządzących stylem wykorzystującym ornamentykę ludową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wykorzystać motywy ludowe w aranżacji wnętrz
  • czy ludowe wzornictwo jest teraz modne
  • czym charakteryzuje się styl ludowy 

Ponadczasowe rozwiązania

Sztuka ludowa we wzornictwie przedmiotów użytkowych zastosowana została już wieki temu. Ludzie od dawien dawna przyozdabiali różnorodne elementy wykończenia wnętrz, a ich dokonania różniły się metodami, jakimi wykonywano zdobienia oraz motywami oczywiście, które zależne były m.in. od szerokości geograficznej czy wydarzeń ważnych dla danego czasu. Na początku XX wieku sztuka ludowa dostrzeżona została przez artystów i projektantów, którzy na dobre zaczęli korzystać ze zdobień na przedmiotach codziennego użytku.

Działające w latach 1901-1914 Towarzystwo Polska Sztuka, skupiające w swoim gronie artystów, rzemieślników i twórców sztuki wszelkiej miało bardzo duży wpływ na przekonanie, iż czerpanie z tradycyjnego wzornictwa jest ogromnym ukłonem w stronę dziedzictwa narodowego. Podążając za postulatami owego Towarzystwa w 1926 roku powstała kolejna bardzo ważna dla sztuki ludowej w Polsce organizacja, która działała później przez przeszło 70 lat, a mianowicie Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Nie da się zaprzeczyć, że wpływ owej Spółdzielni był kluczowy i bardzo znaczący dla wykorzystania ludowej ornamentyki na różnych płaszczyznach, a inspiracje pochodziły ze sztuki uprawianej na całym świecie.

żródło: http://2.bp.blogspot.com/-u4IVu8Y_GPc/UkclUG2lZ4I/AAAAAAAAB0E/H6jrgG59QyM/s1600/zalipie.jpg 

Hit czy kit?

Wzornictwo ludowe na przedmiotach codziennego użytku, jak i w elementach wykończenia wnętrz, a także w modzie wraca do łask, co możemy obserwować, przyglądając się sytuacji w ciągu kilku ostatnich sezonów. Neofolk, czyli styl ludowy wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach pojawia się coraz częściej i coraz szerzej jest doceniany. Przeszukując propozycje rynkowe, spotykamy się z folkowymi wykończeniami, zdobnictwem ludowym, zwłaszcza tym najbardziej rozpoznawalnym (styl łowicki czy kaszubski).

Na rynku znajdziemy ornamentykę zdobiącą tkaniny, meble oraz wszelkie drobne przedmioty dekoracyjne. Jeśli marzycie o nadaniu wnętrzu oryginalnego charakteru i ważne są dla Was tradycyjne akcenty, neofolk może okazać się strzałem w dziesiątkę. Styl ten, oprócz motywów ludowych, bardzo lubi naturalne materiały, takie jak surowe drewno, wełna czy glina. Nie trudno zgadnąć, że jest to nawiązanie to przedmiotów wykonywanych przed wieloma laty, kiedy nowoczesnych rozwiązań po prostu nie było.

Neofolk bardzo dobrze współgra ze stylem współczesnym, ale utrzymanym w minimalistycznej tonacji, lubi biel i jednolite kolory, ponieważ wzornictwo najczęściej jest wielobarwne. Zastanawiając się nad wykorzystaniem ludowej ornamentyki, warto zajrzeć do gotowych projektów i inspiracji, aby zobaczyć różne propozycje. Czy styl ten jest w stanie podobać się wszystkim? Oczywiście, że nie. Jego popularność jednak bardzo rośnie, co wskazuje, że trafiają w gusta wielu ludzi. My zdecydowanie popieramy powroty do tradycji, które są naszym kulturowym dziedzictwem i mamy nadzieję, że wielokrotnie będziemy sztukę ludową w aranżacjach wnętrz oglądać.

Źródło: https://folkstar.pl/photos/products/3882/tapeta-z-motywem-ludowym-goralskim-chusty-folk-fototapeta-4163.jpg
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Nie od dziś wiadomo, że cena materiałów budowlanych jest  dla wielu osób czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu. Z tego względu często poszukujemy zamienników, które będą odpowiadać standardom oryginału przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji. W związku z tym kluczowe jest pytanie: ile kosztuje pokrycie dachu blachodachówką? Cena robocizny kształtuje się na poziomie 70-130 zł za m2. Ostateczna wycena zależy od lokalizacji, w której przeprowadzane są prace remontowe. Sprawdź ceny obowiązujące w 2025 r. na rynekpierwotny.pl.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Poszukując oryginalnych pomysłów na ogrodzenie posesji, możemy znaleźć nietuzinkowe i ciekawe propozycje zwane gabionami. Obok takich konstrukcji trudno przejść obojętnie. Gabiony są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów i wypełnione między innymi kamieniami. Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe? Cena za metr może się wahać od 400 do nawet 1000 zł. Ostatecznie zależy od rodzaju wypełnienia i wysokości konstrukcji. W tym artykule przedstawiamy aktualne koszty instalacji ogrodzenia gabionowego.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Taras to doskonałe miejsce na spędzanie ciepłych wieczorów – w pojedynkę lub ze znajomymi. Jednak aby móc cieszyć się nim w pełni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii dotyczących jego budowy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich desek. Jaka opcja sprawdzi się lepiej? Naturalne drewno, czy może kompozyt? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

      04 marca 2025

      Artykuł sponsorowany

    • Zarząd wspólnoty mieszkaniowej: wszystko, co musisz wiedzieć

      Zarząd wspólnoty mieszkaniowej: wszystko, co musisz wiedzieć

      Wspólnoty mieszkaniowe - obok spółdzielni mieszkaniowych - pełnią w Polsce kluczową rolę w zarządzaniu nieruchomościami. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest z kolei podstawowym organem wykonawczym. Lokatorzy mogą zatem zastanawiać się, jakie czynności związane z zarządzaniem wykonuje zarząd, za co dokładnie odpowiada zarządca nieruchomości (i czy ma te same obowiązki co zarząd) oraz jaki wpływ na zarząd we wspólnocie mieszkaniowej mają sami członkowie wspólnoty.

      17 lutego 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023